ויקטוריה - VIC


ויקטוריה - VIC

Victoria


1. הקדמה

2. RWC

3. REGO

4. העברת בעלות

5. טבלה מסכמת עלויות רישוי VIC

6. עדכונים והערות

7. נספחים

1. הקדמה


רכבי VIC טיפה "קשוחים" ב-RWC וזה בא לידי ביטוי בעלות הבדיקה ובכמה דברים שהם "מקפידים" על הבדיקה. לכן עדיף לקנות רכב VIC עם רגו ו-RWC מוכן.

כי מימלא, בשביל להעביר בעלות / המרת לוחית לרכב VIC - צריך את אותם 2 דברים עיקריים: ה- RWC  וה- REGO.  (מושגים אלו במדריך המקדים).
2. RWC

ה-RWC  אינו שנתי בויקטוריה אלא עושים כל פעם בהעברת בעלות. לכן, בעל רכב יכול להחזיק בבעלותו אותו רכב 20 שנה וכך הוא לא חייב לבצע RWC יותר מפעם אחת. 

במקרה שלנו, כשמדובר ברכבי מטיילים, אנו מתייחסים לרכבים שבדר"כ עוברים הרבה "ידיים" וכך עוברים מספר רב של RWC בין הרבה בעלים שזה בעצם יתרון טוב: כי הרכב "מבקר" הרבה במוסכים ונבדק בטיחותית כל פעם בתדירות "גבוהה" ועל הדרך לפעמים כתוצאה מבלאי טבעי ומחוסר ברירה או על פי החלטת הקונה/המוכר – נעשים טיפולים / תיקונים כנדרש בשביל RWC  כך או אחרת על חשבונם.

הבדיקה נעשית במוסכים שמורשים ע"י VicRoads לספק RWC בדר"כ יש להם שלט של - VicRoads Licenced Vehicle Tester 


וכך נראית תעודת ה-RWC  לדוגמא:


בזמן זה, ניתן להשלים את פרוצדורת העברת בעלות בשלמותו בקניה/מכירה. אם לא מספיקים במהלך החודש זה לבצע קניה/מכירה של הרכב - עושים בדיקה RWC מחדש...

מרגע הנפקתו של התעודה RWC – היא תקפה ל-28 יום.

את ה-RWC צריך לספק למשרדי הרישוי VicRoads יחד עם טפסי העברת בעלות. לפי החוק היבש - באחריות המוכר לספק את ה-RWC  , אלא אם המוכר בטובתו מוכן לעשות זאת לבקשת הקונה בתוספת למחיר המכירה או בהסכמתם בין הקונה למוכר.

כמו שנאמר קודם, ניתן להעביר בעלות של הרכב קודם ללא RWC אבל מרגע שעושים את ההעברה , על הקונה לספק RWC תוך זמן קצר אחרת יגרר קנס ו/או הרגו יבוטל (קנסות גבוהים).

חובת הדיווח למשרד הרישוי תוך 14 יום מתאריך הקניה/מכירה.3. REGO


ישנה אפשרות לבצע בדיקת מצב הרגו VIC אונליין ובחינם באתר של Vicroads ללא תלות במודעה או במוכר.


כשמזינים את מספר הלוחית לצורך בדיקת הרגו, אנו מקבלים תוצאה אחת מתוך 3 מצבים:


א. CURRENT - רכב עם רגו בתוקף ועם תאריך פקיעת התוקף. מצב תקין !


ב. CANCELLED או EXPIRED - רגו שעבר פג-תוקף / בוטל.

במצב EXPIRED הוא מצב "פתיר" שניתן לפתור ע"י חידוש או השלמה מבלי לבצע רישום חדש תוך 3 חודשים מתאריך הפקיעה שלו. כלומר למשל אם היום הוא 1.3.20 והרגו פקעה ב-1.1.20 (חודשיים אחרי תאריך פג התוקף) שזה אומר שנשאר עוד חודש עד למצב שהרגו הופך מ-EXPIRED  ל- CANCELLED באופן אוטומטי. 

במקרה הזה או שמשלמים רגו רטואקטיבית חודשיים אחורה פלוס חודש קדימה (3 חודשים מינימום), או שצריך רישום הכל מחדש (איפוס). 

ב-EXPIRED עדיף שהמוכר יטפל בעניין, אחרת זה נופל על הקונה. אם לא משלמים – מאפסים ועושים רישום הכל מחדש שזה אומר RWC לפני הרישום + פרמיט זמני + עמלות ותור לבוקינג ול-Inspection ב-VicRoads ושוב רגו מחדש כמובן. זהו תהליך של Unregistered שהוא סתם עוד כאב ראש.

לכן, שורה תחתונה, במקרה של סעיף ב', עדיף שהמוכר יטפל בעניין כדי לחסוך לנו כאב ראש וזמן מיותר.


ג. SUSPENDED – השהית הרגו עפ"י החלטת VicRoads כך שלא ניתן לבצע העברת בעלות ללא הסדרת העניינים והחובות מצד בעל הרכב. במקרה שלנו, זה מצב שלא מתקרבים בשום צורה.חידוש הרגו –

בויקטוריה ניתן לחדש רגו כל 3 , 6 או 12 חודשים אונליין. כאשר "ברירת המחדל" הוא 12 כאשר מקבלים הודעה לחידוש הרגו ורואים מספר "גבוה" זה מתייחס ל-12 חודשי רגו. 

ניתן ”למזער“ את העלות ע“י שינוי תקופת הרגו (Period) מ-12 ל-3 חודשים למשל.

אנו כמטיילים בדר"כ לא צריך לשלם מראש לשנה שלמה, אפשר לחדש כל פעם קצת ולכן כדאי לשנות את תקופת חידוש הרגו גם  באונליין ורק אז אח"כ מקבלים הודעה ”מתוקנת“ ומעודכנת לחידוש הרגו ל-3 חודשים למשל וכך התשלום שהיה "גבוה" - יורד "פלאים" :-). 


ניתן לראות באתר של VicRoads מחשבון לחישוב הרגו.

חישוב עלות הרגו נקבעת לפי מיקוד האיזור ב-VIC שקניתם את הרכב (הבדלים לא משמעותיים בין המיקודים) וסוג הרכב.


בויקטוריה, הרגו בא יחד עם CTP (הסבר קצר ב-ביטוחים) שנקרא TAC (=Transport Accident Commission) כחלק מהרגו הכולל. 

אל דאגה, תסתכלו על זה כמקשה אחת – הרגו.
4. העברת בעלות


בפעם הראשונה שהקונה קונה רכב של VIC הוא צריך להיות רשום ב-VicRoads כזכאי להיות בעל רכב של ויקטוריה וזה בא לידי ביטוי בהרשמה פיזית ועליו לספק את הדברים הבאים: 

- דרכון, 

- מכתב מהבנק המקומי (האוסטרלי) המראה שהשם המלא והכתובת רשומים עליו עם כתובת בויקטוריה (זה יכול להיות כתובת הוסטל שהקונה שוהה), 

- כרטיס אשראי אוסטרלי (כדוגמת EFTPOS, אם יש בנוסף לזה כרטיס אשראי אחר גם זה טוב)

- רישיון נהיגה ישראלי או זר (לכל מקרה). 

בסוף ההרשמה מקבלים מס‘ לקוח - Client Number שנקרא לזה מספר גישה אישי, שבעזרתו ניתן בעל הרכב לבצע פעולות אונליין בהמשך ללא צורך ללכת שוב לסניפי VicRoads כל פעם.

הפעולות הן כמו חידוש רגו, שינוי כתובת, הודעת מכירה וכו. 

אצל המוכר לא חל על הדברים האלו (גישה למשרד פיזית) כי עשה בעבר כשנרשם שקנה את הרכב ולכן אמור להיות לו מס' גישה אישי משלו CRN. גם מהצד שלו הוא יכול להודיע על מכירת הרכב.


עלות העברת בעלות נקבעת לפי ערך הרכב שהצהרתם בטפסי המכירה/קניה ומשם מחושבים את העמלה = עמלת Motor Vehicle Duty ו- Transfer Fee. 

בסוף מדריך זה יש טבלה מסכמת עלויות או בקישור - חישוב עמלת העברת בעלות


כך נראית הטופס של העברת בעלות -

להורדת טופס העברת בעלותהעלויות הנוספות הבאות מתייחסות לרכב ללא רגו (Unregistered) או לרכב בעלת לוחית מסטייט אחר – ניתן להימנע מעלויות אלו אם המוכר מטפל בעניין, זה סתם כאב ראש וגוזל זמן. לגבי רכב מסטייט אחר - אין ברירה.

העלויות הן -

Appointment Fee – עלות לקביעת תור בשביל רישום.

Inspection Fee – עלות לצורך רישום בשביל לרשום את ה- VIN. (מספר שלדה)

Permit – עלות אישור זמני לנהוג ברכב ללא רגו לצורך רישום ראשוני ב- VicRoads ו/או בדיקה במוסך.

אם הרכב עדיין תחת רגו בתוקף של לוחית מסטייט אחר - אין צורך בפרמיט.

Plate – עלות הלוחית עצמה.

וכמובן עלויות הרגו עצמו, RWC ועמלת העברת בעלות. 

ניתן לבדוק מול VicRoads לפני שעושים את הפרוצדורה של המרת לוחית, בהחלט אפשרי ולרוב כדאי אם רוצים בשביל למכור את הרכב במחיר טוב ולהגביר סיכויים במכירה.
ובנוסף, מומלץ מאוד לעשות ביטוח צד ג' או מקיף ועל כך במדריך - ביטוחים

5. טבלה מסכמת עלויות רישוי VICרשימת המיקודים ל- CTP בנספחים בסוף המדריך.6. עדכונים והערות


1. ניתן להמיר רגו (החלפת לוחית) מסטייט אחר לתוך VIC  ללא בדיקת RWC כל עוד לא עושים העברת בעלות. רק: הרשמה כבעל הרכב, עלויות של רגו VIC, בדיקת VIN במשרדי VicRoads.


2. מאי2020 - מי שמוכר את הרכב של VIC בסטייט אחר, נגיד בקוינסלנד - עליו למסור את הלוחית הישנות במשרדי הרישוי של QLD ולקבל מהם קבלה על הסרת הלוחיות ואז ניתן לדווח על ביטול הרגו באתר Vicroads אונליין ואף ניתן לקבל זיכוי על הרגו שלא מומש (אם נשארו עליו כמה חודשים) - באמצעות לינק זה *.

תודות לתומר פרידמן על הטיפ :-)

* (אוקטובר 2020) - ניתן לקבל זיכוי על הרגו שלא מומש אם תוקפו מעל חודש וקיזוז $19.


3. מאי 2020 – יצאה תקנה חדשה: החל מ-29.10.2020 מתחיל "הספירה" של 6 חודשים עד ל- 29.4.2021 - למי שמתכוון להיות ב-VIC לפחות 6 חודשים, עליו לעשות רישיון נהיגה ויקטורינאי, גם לבעלי ויזה זמנית, כלומר עד לתאריך 29.4.2021 חובת רישיון נהיגה של VIC  . לכן אם אתם מתכננים להתגורר בויקטוריה מ-6 חודשים ומעלה (אם זה בגלל עבודה) – ממליץ לכם להמיר את הרישיון שלכם לויקטוריאני על מנת לא לקבל קנסות. 

מעבר לתאריך ה-29.4.2021 , ניתן לנהוג ב-VIC עם רישיון ישראלי/בינלאומי עד 3 חודשים.

עלות הרישיון נהיגה כ-$80.7. נספחים

רשימת המיקודים שבהם נקבעת הפרמיה של CTP.

- איזור מלבורן נחשבת ל-HIGH RISK ולכן נקבעת הפרמיה של ה-CTP היא המקסימלית ל- $484.

- רשימת מיקודים בעלי MEDIUM RISK הם בעיקר מחוץ למלבורן ברדיוס כ-50-100 קמ' ממלבורן.

- שאר האיזורים המרוחקים הם בעלי LOW RISK ולכן עלות ה-CTP הכי נמוכה - $376.

תאריך עדכון – 7.10.2020